W pierwszą sobotę października podczas Uroczystej Mszy Świętej sprawowanej o godz. 12.00, Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga przekazał parafii św. Tomasza Ap w Szczecinie dekret ustanwiający w tym miejscu Sanktuarium Dzieci Fatimskich. „Przez sanktuarium rozumie się kościół lub inne miejsce święte, do którego - za aprobatą Ordynariusza miejscowego - pielgrzymują liczni wierni, z powodu szczególnej pobożności" (kan 1230).

Fatima, od blisko stu lat zawiera w sobie prostotę i emanuje pięknem współczującej miłości Boga. To, co najbardziej przyciąga wiernych do tego maryjnego sanktuarium, to przesłanie nadziei. Nieocenioną rolę w tym przesłaniu odgrywają błogosławieni pastuszkowie – Hiacynta, Franciszek oraz służebnica Boża s. Łucja.

Szczecin, parafia św. Tomasza Ap stały się kolejnym takim miejscem w naszej archidiecezji, dokąd udają się wierni, by czcić Matkę Bożą fatimską i dzieci fatimskie. Pobożność ta wzrosła niepomiernie w ostatnich latach, szczególnie w związku z przygotowaniem złotej korony i perłowego różańca dla poświęconej przez J. E. kard. Carlosa Amigo Vallejo z Sewilii figury Pani z Fatimy.

Papież Benedykt XVI 08 października 2008 r. na Placu św. Piotra w Rzymie pobłogosławił koronę i różaniec oraz wypowiedział publicznie przesłanie: „Pozdrawiam Polaków. Witam pielgrzymów ze Szczecina, którzy przygotowują się do koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Jej opiece zawierzam was tu obecnych, wasze rodziny i cały Kościół w Polsce”.

Dnia 09 września 2012 r. podczas nabożeństwa fatimskiego J. E. Ks. Bp Antonio Marto – biskup Fatimy uroczyście wprowadził relikwie Dzieci Fatimskich do parafii św. Tomasza Ap w Szczecinie. Wydarzenie to było jednym z przejawów coraz liczniejszego nawiedzania tej kaplicy przez indywidualne i zorganizowane grupy wiernych, co świadczyło o rosnącym kulcie Matki Bożej i Dzieci Fatimskich.

Przychylając się do prośby ks. kanonika Marka Maciążka, proboszcza parafii św. Tomasza Ap w Szczecinie oraz obserwując wydarzenia związane z tym miejscem, szczególnie etap prac i kończącej się budowy wiernej kopii kaplicy fatimskiej we wnętrzu kościoła, Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga uważał to za wystarczające i uroczyście ogłosił podczas Mszy Św. 04 października 2014 r. parafię św. Tomasza Ap, pierwszym na świecie SANKTUARIUM DZIECI FATIMSKICH.

Ks. dr Paweł Płaczek